Bizi Takip Edin

Sağlık ve Tıp

Bilim Adamları Canlı Hayvanlardan HIV DNA’sını Sildi

 

/

Bilim Adamları Canlı Hayvanlardan HIV DNA'sını Sildi

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan son tahminlere göre dünya genelinde 36.7 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığı biliniyor. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerine (CDC) göre , bunlardan yaklaşık 1.2 milyon insan Amerika Birleşik Devletleri’nde . Bu endişe verici rakamlar her yıl büyüyor ve yeterli tedavi – hatta bir tedavi – hala çok uzak gibi görünüyor.

Umut ışığı az da olsa var: Temple Üniversitesi Tıp Lewis Katz Okulu (LKSOM) ve Pittsburgh Üniversitesi bilim adamları Molecular Therapy dergisinde yaşayan bir hayvan genomundan HIV DNA’sını cerrahi operasyonla kaldırmanın mümkün olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Böyle bir yöntemin mümkün olduğu ilk kez gösterildi ve bu HIV enfeksiyonunu ortadan kaldırma şansını artırabilir.

Gizli, enfekte hayvan dokusu genomundan hedeflenmiş, HIV-1 fragmanlarının silinmesini mümkün kılan dünyanın en etkili gen düzenleme aracı CRISPR / Cas9’dan bahsediliyor . CRISPR ile ilişkili protein (Cas9) aracılı genomu düzenleme, HIV-1 / AIDS için umut verici bir tedavi sağlıyor” diye belirtiliyor. Bu araştırma, aynı araştırmacı ekibinin geçtiğimiz yıl yaptığı bir kanıtsız teori çalışması üzerine kurulmuş.

LKSOM’un Wenhui Hu , ” Yeni çalışmamız daha kapsamlı” açıklamasında bulundu . “Önceki çalışmalarımızdaki verileri teyit ettik ve gen düzenleme stratejimizin verimliliğini geliştirdik. Ayrıca, bu stratejinin fare hücrelerinde akut enfeksiyonu temsil eden ve diğerinde insan hücrelerinde kronik ya da gizli enfeksiyonu temsil eden iki ilave fare modelinde etkili olduğunu gösteriyoruz.”

Bul ve Yok Et

Araştırmacılar CRISPR / Cas9’u HIV’ı üç set hayvan modelinde denemek için kullandılar: biri HIV-1 ile transgenik farelerde, bir diğeri insan HIV’sine eşdeğer enfekte olmuş farelerle (ecoHIV) ve aşırı derecede enfekte üçüncü bir fareler grubu ile gerçekleştirildi. Bu fareler dokularına ve organlarına gömülü latent HIV-1 virüsü olan insan immün hücrelerine sahipti.

Her üç hayvan modelinde araştırmacılar virüs genlerinin RNA ifadesini ilk modelde yüzde 95’e, ikinci sırada yüzde 96’ya kadar azaltarak geni düzenleme yoluyla HIV’ı başarısız hale getirebildiler. Üçüncü model için, sadece bir CRISPR / Cas9 tedavisinden sonra fare organlarındaki latent enfekte insan hücrelerinden viral parçaları çıkarabildiler.

Şimdi, araştırmacılar, tedaviyi insanlar için daha uygun hale getirmeye çalışıyorlar: “Bir sonraki aşama, HIV-1 DNA’sının latent olarak eliminasyonunu daha fazla göstermek için, HIV enfeksiyonunun hastalığa neden olduğu daha uygun bir hayvan modeli olan primatlarda tekrar çalışmak olacaktır. Enfekte T hücreleri ve beyin hücreleri de dahil olmak üzere HIV-1 için diğer olası canlılar üzerinde. ” diye belirtti Araştırmacı Kamel Khalili. “Nihai amacımız, insan hastalarında yapılan bir klinik araştırmadır.”

Bu gen düzenleme çalışması ilk kez hayvanlarda HIV üzerinde çalışmak için yürütüldü ve bu yöntem bu zor virüsün tedavisinde bir oyun değiştirici olabileceğe benziyor.

Devamını Oku
Advertisement

Sağlık ve Tıp

Ucuz Maliyetli Taşınabilir Cilt Kanseri Dedektörü Dyson Ödülü Kazandı

 

/

Ucuz Maliyetli Taşınabilir Cilt Kanseri Dedektörü Dyson Ödülü Kazandı

Mühendislik mezunlarından oluşan bir ekip tarafından ucuz ve taşınabilir bir cilt kanseri tespit cihazı geliştirildi. Cihaz cilt kanserinin melanomunu tespit edebiliyor. Cilt kanseri dedektörü olarak isimlendirilen bu cihaz prestijli ödüller arasında gösterine Dyson ödülünün sahibi oldu. Cilt kanseri dünya üzerindeki en yaygın kanser türleri arasında yer alıyor ve cihaz hastalığın erken teşhisinde ve birçok hastanın hayatının kurtulmasında büyük bir öneme sahip.

Cilt kanserinin erken bir safhada saptanabilmesi kolay değil. Cilt kanseri saptama yöntemleri hala görsel muayene ve biyopsi tekniklerine dayanmaktadır. Kanada’daki McMaster Üniversitesi’nden mezun olan bir ekip, ucuz bir cilt kanseri dedektörü geliştirmeyi başardı. Bu yenilikçi çalışma ekibe uluslararası prestijli ödüller arasında bulunan James Dyson Ödülü kazandırdı.

Kanser cilt hücrelerinin metabolik hızını etkilemektedir. Kanserli hücreler soğuk hava şoku sonrası sağlıklı hücrelere nazaran daha hızlı ısınmaktadırlar. Bir buz paketinden gelen soğuk şok sonrası sıcaklık artış oranını izleyen 16 termistörlü bir cilt dedektörü olarak çalışan cihaz bu yöntemi kullanarak kanserli hücreleri tanıyor. Dedektör potansiyel olarak kanserli cilt alanına yerleştirilir ve cihaz ciltteki melanom varlığını belirlemek için kullanılabilen bir ısı haritası üretir.

Kaynak: https://futurism.com/cheap-portable-skin-cancer-detector-won-dyson-award/

Devamını Oku

Sağlık ve Tıp

İtalyan Doktor İlk İnsan Kafa Naklini Gerçekleştirdiğini Açıkladı

 

/

İtalyan Doktor İlk İnsan Kafa Naklini Gerçekleştirdiğini Açıkladı
(Jeff Mitchell/Getty Images)

Tarihte İlk İnsan Kafa Nakli

Daha önce farelere yaptığı kafa nakliyle bilim dünyasında tartışmalara sebep olan İtalyan doktor Sergio Canavero iki ceset arasında ilk insan kafa naklini gerçekleştirdiğini açıkladı. Ancak cerrahın bu işlemi gerçekleştirdiğine dair bir kanıt yayınlanmadı.

Avusturya’nın Viyana şehrinde bir basın toplantısı düzenleyen Canavero kafa nakli için ölü bir cesetten çıkardığı kafayı diğer ölü cesedin sinirleri, omurgası ve kan damarlarıyla birleştirerek cesedin gövdesini bağladığını açıkladı.

Prosedürün 18 saat boyunca sürdüğünü açıklayan Canavero, bir sonraki adımında ise felçli bir hastanın kafasını ölü bir bedene bağlamayı planlıyor.

İşlem esnasında nasıl bir prosedür işlendiğine dair detaylı bilgiler vermeyen ünlü cerrah bu konuyla ilgili işlemin detaylarını anlattığı bilimsel bir makaleyi kaleme alacağını dile getirdi. Bundan önceki uygulamaları için kafa nakli ya da tam vücut nakli tanımlamalarını kullanan cerrah asıl hedefinin beyin nakli gerçekleştirmek olduğunu dile getirdi. Bu uygulamalarla hedeflediğinin ise insanı daha uzun bir yaşama kavuşturmak olduğunu dile getiriyor.

Yaptığı operasyonlar bazı bilim çevrelerince etik bulunmayan Canavero, ünlü roman kahramanı Frankenstein’a benzetiliyor.

Devamını Oku

Sağlık ve Tıp

Bazı Kan Gruplarına Sahip Olanlar Hava Kirliliğinden Daha Fazla Etkileniyor

 

/

Bazı Kan Gruplarına Sahip Olanlar Hava Kirliliğinden Daha Fazla Etkileniyor

Yeni yapılan bir araştırma bazı sahip olunan kan grubunun yüksek hava kirliliğine maruz kalma hallerinde kalp krizine yakalanma riskini arttırdığını ya da azalttığını ortaya koydu.

Yapılan araştırmaya göre A, B ve AB kan grubuna sahip olan kişilerde bulunan ABO geni önemli hava kirliliği hallerinde kalp krizi riskini arttırırken, 0 kan grubuna sahip olan kişiler daha düşük risk taşıyor.

Utah Salt Lake City’deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsünden klinik epidemiyoloji uzmanı Benjamin Horne, “ABO genine sahip olan kişilerde yüksek hava kirliliğinin oluştuğu dönemlerde kalp krizi geçirme riskinin düşük mü yüksek mi olduğunu merak ettik” açıklamasında bulundu.

Horne’un ekibi 1993 ve 2007 yılları arasında Intermountain Tıp Merkezine başvuran hastalardan elde edilen verileri analiz etti ve yaşanan hastalıkların bir alt kümesini oluşturdu. Verilerin eşleştirmesi sırasında ABO varyantı taşıyıcılarının hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda yüksek oranda kalp krizi riski taşıdıkları keşfedildi. Araştırmaya göre A, B, AB kan grubuna sahip olanlar bu riski taşırken = gruplarında bu risk alt seviyeye iniyor. Genetik araştırmalara göre 0 kan grubu daha az riskli olarak belirlendi. Ancak hava kirliliğinin belirli bir seviyenin üzerine çıktığı hallerde 0 kan grubuna sahip olan kişilerde de risk artışı tespit edildi. Bu kritik seviye eşiği ise PM 2,5 düzeyinde.

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın