Bizi Takip Edin

Çevre

Bilim İnsanları Kayıp Kıta Zelandiya’nın Keşfi İçin Yelken Açıyor

 

/

Bilim İnsanları Kayıp Kıta Zelandiya’nın Keşfi İçin Yelken Açıyor

Bugüne kadar üzerinde pek çalışma gerçekleştirilmeyen kayıp kıta Zelandiya’nın sırlarının keşfedilebilmesi için bilim insanları bölgeye yelken açıyorlar.

Zelandiya Nerede?

Büyük bir bölümü Güney Pasifik sularının altında kalan Zelandiya, eski tarihlerde Gondwana süper kıtasına ait bir parçaydı. Ancak Zelandiya yaklaşık olarak 75 milyon yıl önce buradan koptu. GSA’da  (Amerikan Jeoloji Topluluğu dergisi) geçtiğimiz şubat ayı itibariyle yayımlanan bir raporla araştımacılar, Zelandiya’nın bir kıta olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Jeoloji dünyasında büyük bir yankı uyandıran çalışmaya dair yayımlanan rapor, keşfi yapılan yeni kıtanın toplam yüzeyinin %94’ünün sular altında olduğunu açıkladı. Buna rağmen Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda gibi büyük adalar, Zelandiya’nın bir parçası.

Bilim insanları Zelandiya’nın Dünya üzerinde yer alan diğer tüm kıtalarla benzer kriterler taşıyor olduğunu kaydetti. Bir sondaj gemisi olan Joides Resolution, Zelandiya’nın milyonlarca yıldan beri nasıl bir davranış sergiliyor olduğunu görmek adına kaya parçaları ve tortu toplayacak. Texas Rice Üniversitesi bilim insanlarından Jerry Dickens, küresel iklim değişiminin incelenebilmesi adına bölgenin hayati bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Dickens, “Avusturalya’nın kuzeye olan hareketi ve Taslaman Denizi’nin oluşması, küresel sirkülasyon kalıplarında değişim meydana getirdi. Bu hareketler Zelandiya üstünde bulunan su derinliğinde dalgalanma yaşanmasına sebebiyet verdi. Bölge küresel değişimleri etkiliyor olması bakımından önemli bir yer” şeklinde konuştu.

Avusturalya Ulusal Üniversitesi bilim insanlarından Neville Exon ise 2 ay kadar sürecek olan seferin Temmuz sonu itibariyle Townsville’den başlayacağını, 53 yıl önce devreye giren tektonik yapıdaki büyük değişimlerin daha iyi anlaşılabilmesine yardımcı olacağını kaydetti. 53 yıl tarihi Pasifik’te oluşan  deprem ve volkan kuşağı ‘Ateş Çemberi’nin oluşum zamanına denk geliyor.

Devamını Oku
Advertisement

Çevre

Antarktika Buzulu Altında Aktif Volkanik Kaynak Keşfedildi

 

/

Antarktika Buzulu Altında Aktif Volkanik Kaynak Keşfedildi

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, Batı Antarktika’da bulunan Pine Island Buzulu’nun altında aktif bir volkanik kaynak keşfetti. Batı Antarktika Buz Levhası’nın (WAIS) büyük bir volkanik yarık sistemi üzerinde oturduğu zaten biliniyordu, ama yanardağı bulmak kolay olmamıştı.

Nature Communications’da bildirildiği gibi , araştırmacılar, sudaki kimyasal izler sayesinde başka bir yerden gelemeyen kaynağı bulabilmişlerdir.

Ekip ilk başta yeterli veriye sahip olup olmadıklarından endişe ediyordu ama helyum-3’ün varlığı inkar edilemezdi. Helyum-3 volkanizma için parmak izi olarak kullanılabilir nitelikte bir madde. Volkanik yarık, buzun kilometrelerce altında yer alıyor, bu yüzden kimyasal tespitler olmadan fark edilemezdi.

WAIS, Antarktika’daki en hızlı eriyen buzuldur ve volkanik bir sistemin varlığı, volkanik eritiş suyunun üretilmesinin temel sebebi olarak gösteriliyor.

“Antarktika buz tabakasının altındaki volkanların keşfi, buzun erimesi, denize doğru geçişinin gerçekleşmesi ve ılık okyanus sularından eriyerek eklenmesi için ek bir ısı kaynağı olduğu anlamına geliyor” diyor. East Anglia Üniversitesi’nden keşif baş bilimcisi ekledi. “Bunu Antarktika buz tabakasının dengesiz hale gelip gelmeyeceğini ve deniz seviyesinin daha da yükselip yükselemeyeceğini tahmin etme çabalarımıza dahil etmek önemli olacak.”

Erime artışının domino etkisine yol açabileceğinden endişe duyuyoruz. Buz tabakası incelendiğinde, manto üzerindeki basınç azalır ve daha fazla ısı kaçar. Bu, sonuç olarak, erime oranını açıkça artırır. Sistemin ne kadar süre kararlı kalacağı belli değil.

“Deniz seviyesinin yükselme hızını tahmin etmek, önümüzdeki 100 yıl boyunca bilimde anahtar rol oynayacaktır ve biz bunu yapıyoruz. Bu buzulları izliyor ve modelliyoruz,” dedi.

Devamını Oku

Çevre

Antarktika Dinozorların Varlığından Önce Yemyeşil miydi?

 

/

Antarktika Dinozorların Varlığından Önce Yemyeşil miydi?
Antartika'daki 280 milyon yıllık ağaç kütüğü köklerine hala bağlı. Foto: Erik Gulbranson

Antarktika bugün bilinen haliyle buzlarla kaplı ve bembeyaz bir kıta. Bu kıtanın üzerinde bir zamanlar palmiye ağaçları, eğrelti otları ve kozalakların olduğu subtropikal bir orman olduğu anlaşıldı.

Yalnızca günümüzden 50 milyon yıl kadar önce bugün donmuş halde bulunan kıta çok farklı bir görüntüye sahipti. Eğer geçmişe giderek Antarktika’yı keşfetme şansımız bulunsaydı, şu an gittiğimizden farklı olarak termal ve su geçirmez giysiler giymemize gerek kalmazdı. Çünkü kıta son derece hoş bir sıcaklığa sahipti.

Bir grup araştırmacı tarafından Antarktika’da Permas döneminin sonuna doğru Dinozorlardan önce büyüyen 13 ağacın fosilinin parçalarını buldu. Bulunan bu fosiller sayesinde kıtanın geçmişte neye benzediğine dair daha fazla bilgi edinildi.

Bulgular, Transantarctic Dağları’nı araştıran Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nden (UWM) kaşifler Erik Gulbranson ve John Isbell tarafından bulundu.

Bu keşif sayesinde artık buz olan kıtanın bir zamanlar gür ormanlarla kaplı olduğu ve hayat dolu olduğu anlaşıldı. Bu dönem büyük olasılıkla Güney Yarımküre’nin tamamına yayılmış olan Gondwana süper kıtasının bir parçası olduğu zamana denk geliyor.

Devamını Oku

Çevre

Japonya’da Meydana Gelen Tsunami İnanılmaz Bir Etki Yarattı

 

/

Japonya’da Meydana Gelen Tsunami İnanılmaz Bir Etki Yarattı

Yeni gerçekleştirilen araştırmalarla 2011’de meydana gelen Japonya depremi ve tsunami sonrası Pasifik Okyanusunda yaklaşık olarak 300 tür kıyı canlısı bulundu. Bazı organizmalar Japonya’dan ABD’ye giden dalgalarla 7 bin kilometreden fazla yolculuk yaptı.

Bu benzeri görülmemiş göç hadisesi, yaşanan doğal bir felaket sonrası meydana geldi. Denizde yüzen plastik atıklar ve diğer tüm pislikler deniz türleri tarafından sürüklenebilmek için kullanıldı.

Bu atıkları adeta bir sal gibi kullanan deniz canlıları daha önce görülmemiş bir şekilde Japonya kıyılarından Alaska, Hawaii, Kaliforniya ve diğer yerlerde dolaştılar. Smithsonian Çevre Araştırma Merkezi’nden araştırmacılardan Greg Ruiz, “Bu kıyı organizmalarının çoğunun denizde uzun süre hayatta kalabileceğini sanmıyordum” diyor. Geçmişte böyle bir şansı bulunmayan deniz canlıları tsunami, fırtına ve deniz kirliliği gibi olayların birleşimiyle hayatta kalmayı başarıyor.

Japonya’da Meydana Gelen Tsunami İnanılmaz Bir Etki Yarattı

John Chapman/Oregon State University

Japonya’daki Tsunami

Tsunami, 11 Mart 2011’de meydana gelen 9.0 büyüklüğünde bir depremden kaynaklanmıştı. Tsunamide dalga boyları 40.4 metreye kadar ulaştı. Bu durum sadece denizin karanın içlerine kadar ulaşmasına sebep olmadı. Aynı zamanda karadaki milyonlarca parçayı da denize süpürdü. Bilim adamları, o zamandan beri ABD kıyılarındaki bu nesnelere – sandıktan plastik kaplara kadar – yapışmış organizmaları keşfediyorlar. 2012 ile 2017 yılları arasında 16 filum ya da sınıflamadan toplamda 289 farklı tür keşfedildi.

Araştırma Science Mag dergisinde yayınlandı.

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın