Bizi Takip Edin

Teknoloji

Çinli Araştırmacılar Süper Esnek Pil Geliştirdi

 

/

Çinli Araştırmacılar Süper Esnek Pil Geliştirdi

Çinli bilim insanları tarafından insan sağlığına zararlı kimyasalları barındırmayan, biyolojik bakımdan uyumlu, implant cihazlarda kullanım imkanı sağlayan ince ve esnek bir pil üretildi. Üretimi sağlanan esnek piller, salin solüsyumu ile diğer hücre kültürlerinden oluşuyor. Yeni geliştirilen piller, giyilebilir cihazlar ve medikal implantlardaki güç kaynaklarını tümden değiştirebilir.

Çinli bilim insanları geliştirdikleri pillerin temelinin implant edilebilir elektrolitlere dayandığını açıkladı. Giyilebilir cihazlara gösterilen yoğun ilgi sebebiyle bu cihazlarda kullanılacak pillere ilişkin araştırmalar da hız kazandı. Mevcut teknolojideki pillerin içerisinde bulunan kimyasallar dışarı sızarak cihazın korozyona uğramasına sebebiyet veriyor.

Araştırma ekibi tarafından kimyasalların dışarı sızarak kullanılan cihazlarda korozyon yaratması sorununun ortadan kaldırılabilmesi için sodyum bazlı sıvılarla aşındırıcı özelliğe sahip olan kimyasallar değiştirildi. Ayrıca esnek pillerde insan hücrelerinin çevresinde bulunan sıvıyı taklit etme özelliğine sahip olan salin solüsyonu kullanıldı. Bu sıvıların sızması halinde kişilere herhangi bir zararının bulunmaması sebebiyle elektrolit sızması sonucu oluşan tehlikeler minimuma inmiş oluyor.

 

Ekip tarafından iki farklı pil üretildi. Bunlardan ilki ince, düz bir kayış biçiminde ve çelik tellerden üretildi. İkincisinin ise nanoparçacıklı elektrotlardan oluşmuş karbon nanotüplerden oluşturuldu. 

Devamını Oku
Advertisement

Teknoloji

Ünlü Robot Sophia’nın Artık Bedeni Var

 

/

Ünlü Robot Sophia'nın Artık Bedeni Var

Sophia Artık Yürüyebilecek

Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından söz ettiren insansı robot Sophia, bugüne kadar sadece kafadan ibaret şekilde hayatına devam ediyordu. Robotun geliştiricileri, uzun süredir yaptıkları geliştirmenin ardından bugünden itibaren Sophia’ya beden yapmayı başardılar.

Hong Konglu araştırmacılar tarafından geliştirilen ve insansı özellikleriyle internet aleminin gündemine oturan Sophia, Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından çokça söz ettirmiş ve dünyanın pek çok noktasına ziyaretler gerçekleştirmişti. Yakın zaman önce Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı da alan Sophia için bugün önemli bir geliştirme yapıldı.

Robotun geliştiricisi Hanson RoboticsLas Vegas Üniversitesindeki uzmanlarla birlikte yaptığı ummalı çalışmaların ardından Sophia’ya beden yapmayı başardılar. Daha önce olduğu gibi yine insansı özellikleri bulunan yeni bedenin göğsünde bulunan üç boyutlu algılayıcıların, Sophia’ya yeni hareket imkanları sağladığı ve beyninde bulunan işlemcinin hareketleri kontrol edebildiği açıklandı. Robot üzerindeki geliştirmelerin Hanson Robotics ve Las Vegas Üniversitesi ortaklığıyla devam ettiği aktarılırken, yakın zaman sonra Sophia’nın bedeninin tamamen insansı olacağı da açıklananlar arasında kendisine yer buldu.

Devamını Oku

Teknoloji

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

 

/

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

Pokemon Go’nun yaratıcı şirketi Niantic tarafından Harry Potter evreninin yaratılacağı duyuruldu. Açıklamada oyuncuların bu oyundan neler beklemesi gerektiği ve oyunun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair fazla açıklama bulunmuyor.

Cep telefonları ve arttırılmış gerçeklik dünyasına geçtiğimiz yıl popüler bir oyun kazandıran Niantic tarafından Harry Potter evreninin oluşturulacağı duyuruldu. Oyunun ismi Harry Potter: Wizards Unite olarak belirlendi.

Niantic tarafından yapılan açıklamada, oyuncuların efsanevi canavarları keşfedeceği ve savaşmak için büyüleri öğrenmeleri gerektiği, gerçek dünyadaki mahallelere ve şehirleri keşfedeceği ve diğer oyuncularla gizlice düşmanları alt edebilmek için takımlar oluşturacakları bir oyun hazırlandığı kaydedildi.

Oyunun hazırlıkları için çekimler hala devam ediyor. Oyunun logosunu içeren bir görüntü yayınlandı. Yapılan açıklamada, Harry Potter: Wizards Unite tüm yeni teknoloji ve oyun mekaniğine öncülük eden cihazlarda oynanacak” denildi.

Şirket tarafından geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Pokemon Go, gerçek dünyada oynanabilen bir AR oyunu olarak damga vurmuştu. Fırtına gibi esen oyun cep telefonlarından oynanmış ve sanal gerçekliğe giren oyuncular şehirlerindeki çeşitli mekanlarda pokemon avına çıkmıştı. Pokemon 45 milyon oyuncuya ulaştı ve 1.2 milyon doların üzerinde satış rakamı elde etti.

Kaynak: https://futurism.com/harry-potter-life-augmented-reality/

Devamını Oku

Teknoloji

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

 

/

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

Sinir ağları uygulamalarıyla bilgisayarlar son yıllarda bir dilden diğerine çok daha kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor. Bununla beraber bu yapay zeka sistemlerinin dilleri öğrenebilmesi için insanlar tarafından çevrilen çok miktarda içeriğe ihtiyaç duyuyor. Araştırmalar yeni geliştirilen iki sistemin paralel metinlere dayanmadan bir sistem oluşturmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Bask Ülkesi (UPV) Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Mikel Artetxe bu sistemlerden birisini oluşturdu. Oluşturulan sistem iki dili birbiriyle kıyaslıyor ve verilen çeşitli kitaplar aracılığıyla bunu yapıyor. Özellikle zor diller olan Çince ve Arapça gibi metinlerde bu sistemin öğrenme hızı insanların çok üzerinde.

Tipik bir yapay zekanın öğrenme sürecinde AI gözlem altında tutulur. Girilen herhangi bir probleme ilişkin yapay zeka doğru cevabı verdiğinde bir insan bunun doğru olup olmadığını söyler ve gerekli olması halinde AI’nin faaliyeti değiştirilir. Yeni geliştirilen sistemde bundan farklı bir uygulama söz konusu.

Bunun yerine AI sözcükleri farklı dillerde benzer şekilde bağlanma biçimlerini tespit ediyor. Örneğin masa ve sandalye sözcükleri sıklıkla birlikte kullanılan sözcüklerdir. AI bu bağlantıları her bir dil için haritalandırıyor ve karşılaştırıyor. Hangi terimin birbiriyle ilişkili olduğuna dair bu sayede fikir ediniyor. Bu süreç bir insan tarafından denetlenmiyor.

Kaynak: https://futurism.com/researchers-created-ai-system-teaches-itself-new-languages/

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın