Bizi Takip Edin

Fizik

Çinli Bilim Adamları Işınlanmayı Keşfetti

 

/

Çinli Bilim Adamları Işınlanmayı Keşfetti

Çinli bilim insanları bir fotonu Gobi çölünden dünyanın beş yüz kilometre ilerisinde yörüngede bulunan bir uyduya ışınlamayı başardı.

Micius isimli uydunun geçen sene fırlatılmasıyla birlikte başlayan deneylerde Çin kuantum ışınlarının teleport edilmesi ve bu sayede güvenli bir kuantum ağının yaratılması konusunda çalışıyor. Bilim camiasında büyük yankı uyandıran çalışmayla ‘Uzay Yolu’ filmlerinde sıkça görülen ışınlanmanın gelecekte mümkün olup olmayacağı tartışmaları başladı.

Işığın temel birimi olan partiküller foton ismiyle anılmaktadır. Başarı ile sonuçlanan bu deney sonrasında dünya ile uzay arasında ilk kuantum veri ağı kuruldu. Bu ışınlama teknolojisinde madde enerjiye dönüştürülüyor ve uzay-zamanda hareket etmesi sağlanıyor. Kuantum ışınlama tekniğinde foton çiftleri kullanılıyor. Birbirine dolaşık olan bu çiftler ne kadar uzak mesafeye giderlerse gitsinler bir tanesinin gösterdiği tepkiyi diğeri de gösteriyor.

Çinli bilim insanları yapmış oldukları bu çalışmayla şimdiye kadar olan en uzak kuantum ışınlama işlemini de gerçekleştirmiş oldu. Yapılan deneyin kuantum interneti için ilk adım olduğu duyuruldu. Partiküllerin fiziksel temas olmadan veri aktarımı gerçekleştirdiği kuantum internetinin kullanılmaya başlamasıyla veri aktarım hızı şimdiye kadar olan hızın kat be kat üstüne çıkacak. Çin’in bu teknolojiyi devreye sokması halinde internet adeta devrim geçirecek.

Devamını Oku
Advertisement

Fizik

Kuantum Parçacıkları Antibiyotikleri Güçlendirmek İçin Kullanılabilir

 

/

Kuantum Parçacıkları Antibiyotikleri Güçlendirmek İçin Kullanılabilir

Antibiyotiklerin bazı virüslere karşı etkisiz kalması sonrası bilim insanları tarafından çareler aranıyor. Yapılan yeni bir araştırma belirli dalga boylarındaki ışıklarla kontrol edilen kuantum parçacıklarının E. Coli ve Salmonella gibi süper enfeksiyonlarda antibiyotikleri güçlendirebileceğini ortaya koydu.

Virüsler her geçen gün evrimleşerek daha önce kendisine karşı başarı göstermiş antibiyotikleri etkisiz hale getirmektedir. Colorado Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre kuantum parçacıklar olarak adlandırılan ışıkla aktif hale getirilmiş nanopartiküller antibiyotiklerin bu süper enfeksiyonlara karşı gücünü arttırabilir.

Kullanılan bazı patojenler yeni antibiyotik geliştirmek yerine daha hızlı bir şekilde enfeksiyonlara karşı çözüm olabilir. 2013’te süper katrüf enfeksiyonlarının tedavisi için sadece Amerika’nın ödediği bedel 20 milyar dolar düzeyinde ve bu tedaviler için 35 milyar dolar da israf edildi.

Colorada Üniversitesi bilim insanları seçtikleri bazı antibiyotikleri nano mühendislik uygulayarak, yeniden tasarladı. Bu çalışmada antibiyotiklerin ışık dalga boyu kullanılmak suretiyle bazı özellikleri etkin hale getirilirken bazı özellikleri pasif hale getirildi. Bu şekilde çeşitli enfeksiyonlara karşı antibiyotikler daha hızlı sonuçlar elde ettiler.

Devamını Oku

Fizik

2017 Nobel Fizik Ödülü Sahibini Buldu: Yer Çekimi Dalgalarının Keşfi Nobel Aldı

 

/

2017 Nobel Fizik Ödülü Sahibini Buldu: Yer Çekimi Dalgalarının Keşfi Nobel Aldı

Geçtiğimiz yıl keşfedilen ve Einstein’ın 100 yıl önce ortaya koyduğu ancak kanıtlayamadığı genel görelilik teorisinin ispatı niteliğinde olan yer çekimi dalgalarının keşfi 2017 Nobel Fizik Ödülü kazandı.

Yer çekimi dalgalarının keşfinde önemli rol oynayan 3 bilim insanı Nobel’in sahibi oldu. 3 bilim adamı tarafından üretilen LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) sistemini kullanarak Gravitasyonel dalgalar tespit edilebildi.

Nobel Fizik Ödülü

LIGO sisteminin yaratıcıları olan Rainer Weiss Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) profesörü, Barry Barish ile Kip Thorne ise Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görev yapıyor. Bu üç fizikçinin kazandığı 2017 Nobel Fizik Ödülü için İsveç Nobel Akademisinden dünyayı sarsacak keşif açıklaması geldi.

LIGO’nun tespit ettiği yer çekimi dalgaları 1.3 milyar yıl önce çarpışan iki kara deliğin enerjilerinin dünyamıza ulaşması sonucu ortaya çıktı. Yer çekimi dalgaları dünyaya ulaştıklarında zayıfladıkları için LIGO’dan önceki sistemler tarafından tespit edilemiyorlardı. Yer çekimi dalgalarının tespiti evrene yeni ve farklı bir gözle bakabilmeyi sağlıyor. Bilim insanları tarafından LIGO sistemi kullanarak yer çekimi dalgalarının dördüncüsü kısa bir süre önce tespit edildi.

Devamını Oku

Fizik

Einstein’ın İzafiyet Teorisi İlk Defa Somut Olarak İzlendi

 

/

Einstein’ın İzafiyet Teorisi İlk Defa Somut Olarak İzlendi

Teorik olarak nitelendirilen ve kanıt eksikliği duyulan “Görecelilik Kuramı” ilk defa astronomların topladığı verilere uygulanmış olan analitik tekniklerle doğrulandı.

Bilim insanları tarafından ESO’ya (Avrupa Güney Gözlemevi) ait olan çok büyük bir teleskopla geçtiğimiz 20 yıl boyunca topladıkları veriler üzerinde analitik teknikler uyguladı. Samanyolu’nun kalbinde yer alan süper yoğunluklu kara deliklerin çevresinde dönen yıldızların analiz edilmesi Einstein tarafından ortaya konan genel izafiyet teorisinin ince etkileri destekleyecek bir biçimde ortaya çıktı. Bu yeni bulgular klasik fiziğin ön gördüğü yöntemlerden ayrılıyor.

Dünya’ya en yakın olan süper yoğunluğa sahip kara delik, Samanyolu’nun merkezinde, 26 bin ışık yılı uzakta bulunan Güneş’ten 4 milyon kat daha yoğun. Bu dev kara delik, güçlü bir çekim alanıyla dönen yıldız kümeleriyle çevrili. Bu yönüyle de Einstein2ın genel izafiyet kuramı olan çekim fiziğini ispat eden yegane zemin olma özelliğini taşıyor. Bu sebeple astronomlar yakın bir zamanda yıldızlardan topladıkları verileri yeni bir teknikle inceledi. Bilim insanları yıldızlara hem klasik Newton çekimi yöntemi hem de genel izafiyet teorisini göz önünde bulundurarak yörüngelerde karşılaştırma yaptı.

Ekip tarafından S2 ismi verilen bir yıldızın hareketlerindeki cüzi değişimleri gösteren ip uçları ortaya çıkarıldı. Bu değişim yörünge oryantasyonunda bir derecenin altıda biri oranda ve yörünge şeklinde bir iki yüzdelik oranlarda oldu. Bu küçük bir değişiklik olsa da bu değişimler izafiyet teorisi etkilerinin ön görüleriyle uyum içerisindeler. Bu durumda genel rölativite etki gücünün, süper yoğun bir kara deliğin etrafında dönen yıldızların çapını ölçen ilk hesaplama tekniği olarak öne çıkıyor. 

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın