Bizi Takip Edin

Teknoloji

Google’nın Yeni Uygulaması Alerji Hastalarını Polenler Konusunda Uyaracak

 

/

Google’nın Yeni Uygulaması Alerji Hastalarını Polenler Konusunda Uyaracak

Google yeni eklenen bir özellik ile alerji hastalığı bulunan kişileri polen düzeyleri ve yoğunluklarıyla ilgili olarak uyaracak.

Google birçok avantajlı özelliğiyle insanların hayatlarını kolaylaştırmayı sürdürüyor. Hava durumu benzeri özellikleriyle kullanıcılarını başka bir web sitesine yönlendirmek yerine direkt sunduğu sonuçlarla işleri daha basit bir hale getiriyor. Google bu sene içerisinde kullanıcılardan gelen talepleri tespit edebilmek ve bu talepler doğrultusunda çalışmalar yürütebilmek için arama sonuçlarını taradı.

Özellikle Nisan ve Mayıs aylarından önce birçok kullanıcının bahar zamanında polen seviyeleri ve alerji durumları hakkında araştırma yaptığı tespit edildi. Google tarafından bu durum göz önüne alınarak polen alerjisi bulunan kişilerin işlerini daha kolay bir hale getirebilmek amacıyla tıpkı hava durumu özelliği mantığında çalışacak olan polen düzeyleri bildirimi özelliği sunulacak. Bu özellik sayesinde kullanıcıların kolayca polen seviyelerini öğrenerek önlemlerini buna göre alacakları hesaplanıyor.

Yapılan Google aramalarının birçoğu polenlerin yüksek olduğu zamanların tespit edilebilmesine dayanıyordu. Google tarafından uzun süreli polen düzeyleri kullanıcılara sunularak detaylı arama yapma gerekliliği ortadan kaldırılmış oluyor. Uygulamada polen düzeylerinin yükselmesi halinde Google’ın bildirim göndermesi de olanaklı hale getiriliyor.

Devamını Oku
Advertisement

Teknoloji

Ünlü Robot Sophia’nın Artık Bedeni Var

 

/

Ünlü Robot Sophia'nın Artık Bedeni Var

Sophia Artık Yürüyebilecek

Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından söz ettiren insansı robot Sophia, bugüne kadar sadece kafadan ibaret şekilde hayatına devam ediyordu. Robotun geliştiricileri, uzun süredir yaptıkları geliştirmenin ardından bugünden itibaren Sophia’ya beden yapmayı başardılar.

Hong Konglu araştırmacılar tarafından geliştirilen ve insansı özellikleriyle internet aleminin gündemine oturan Sophia, Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından çokça söz ettirmiş ve dünyanın pek çok noktasına ziyaretler gerçekleştirmişti. Yakın zaman önce Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı da alan Sophia için bugün önemli bir geliştirme yapıldı.

Robotun geliştiricisi Hanson RoboticsLas Vegas Üniversitesindeki uzmanlarla birlikte yaptığı ummalı çalışmaların ardından Sophia’ya beden yapmayı başardılar. Daha önce olduğu gibi yine insansı özellikleri bulunan yeni bedenin göğsünde bulunan üç boyutlu algılayıcıların, Sophia’ya yeni hareket imkanları sağladığı ve beyninde bulunan işlemcinin hareketleri kontrol edebildiği açıklandı. Robot üzerindeki geliştirmelerin Hanson Robotics ve Las Vegas Üniversitesi ortaklığıyla devam ettiği aktarılırken, yakın zaman sonra Sophia’nın bedeninin tamamen insansı olacağı da açıklananlar arasında kendisine yer buldu.

Devamını Oku

Teknoloji

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

 

/

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

Pokemon Go’nun yaratıcı şirketi Niantic tarafından Harry Potter evreninin yaratılacağı duyuruldu. Açıklamada oyuncuların bu oyundan neler beklemesi gerektiği ve oyunun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair fazla açıklama bulunmuyor.

Cep telefonları ve arttırılmış gerçeklik dünyasına geçtiğimiz yıl popüler bir oyun kazandıran Niantic tarafından Harry Potter evreninin oluşturulacağı duyuruldu. Oyunun ismi Harry Potter: Wizards Unite olarak belirlendi.

Niantic tarafından yapılan açıklamada, oyuncuların efsanevi canavarları keşfedeceği ve savaşmak için büyüleri öğrenmeleri gerektiği, gerçek dünyadaki mahallelere ve şehirleri keşfedeceği ve diğer oyuncularla gizlice düşmanları alt edebilmek için takımlar oluşturacakları bir oyun hazırlandığı kaydedildi.

Oyunun hazırlıkları için çekimler hala devam ediyor. Oyunun logosunu içeren bir görüntü yayınlandı. Yapılan açıklamada, Harry Potter: Wizards Unite tüm yeni teknoloji ve oyun mekaniğine öncülük eden cihazlarda oynanacak” denildi.

Şirket tarafından geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Pokemon Go, gerçek dünyada oynanabilen bir AR oyunu olarak damga vurmuştu. Fırtına gibi esen oyun cep telefonlarından oynanmış ve sanal gerçekliğe giren oyuncular şehirlerindeki çeşitli mekanlarda pokemon avına çıkmıştı. Pokemon 45 milyon oyuncuya ulaştı ve 1.2 milyon doların üzerinde satış rakamı elde etti.

Kaynak: https://futurism.com/harry-potter-life-augmented-reality/

Devamını Oku

Teknoloji

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

 

/

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

Sinir ağları uygulamalarıyla bilgisayarlar son yıllarda bir dilden diğerine çok daha kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor. Bununla beraber bu yapay zeka sistemlerinin dilleri öğrenebilmesi için insanlar tarafından çevrilen çok miktarda içeriğe ihtiyaç duyuyor. Araştırmalar yeni geliştirilen iki sistemin paralel metinlere dayanmadan bir sistem oluşturmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Bask Ülkesi (UPV) Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Mikel Artetxe bu sistemlerden birisini oluşturdu. Oluşturulan sistem iki dili birbiriyle kıyaslıyor ve verilen çeşitli kitaplar aracılığıyla bunu yapıyor. Özellikle zor diller olan Çince ve Arapça gibi metinlerde bu sistemin öğrenme hızı insanların çok üzerinde.

Tipik bir yapay zekanın öğrenme sürecinde AI gözlem altında tutulur. Girilen herhangi bir probleme ilişkin yapay zeka doğru cevabı verdiğinde bir insan bunun doğru olup olmadığını söyler ve gerekli olması halinde AI’nin faaliyeti değiştirilir. Yeni geliştirilen sistemde bundan farklı bir uygulama söz konusu.

Bunun yerine AI sözcükleri farklı dillerde benzer şekilde bağlanma biçimlerini tespit ediyor. Örneğin masa ve sandalye sözcükleri sıklıkla birlikte kullanılan sözcüklerdir. AI bu bağlantıları her bir dil için haritalandırıyor ve karşılaştırıyor. Hangi terimin birbiriyle ilişkili olduğuna dair bu sayede fikir ediniyor. Bu süreç bir insan tarafından denetlenmiyor.

Kaynak: https://futurism.com/researchers-created-ai-system-teaches-itself-new-languages/

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın