Bizi Takip Edin

Çevre

Japonya’da 4.5 Milyon’dan Fazla Mavi Çiçek Açan Bir Park

 

/

Japonya'da 4.5 Milyon'dan Fazla Mavi Çiçek Açan Bir Park

Japonya’da kiraz çiçeği mevsimini kaçırdıysanız, şu an Hitachi Seaside Park’ta başka çarpıcı bir çiçek görüntüsü yakalayabilirsiniz. Tokyo’nun kuzeydoğusunda iki saatlik sürüş mesafesinde olan bu sahil parkının tepeleri yakınlarda mavi nemophila çiçeklerinden oluşan bir örtüyle kendini gösterdi ve manzaranın büyüsüne kapılmamak elde değil.

Japonya'da 4.5 Milyon'dan Fazla Mavi Çiçek Açan Bir Park

“Bebek mavisi gözleri” adı verilen nemophila aslında Kaliforniya’ya özgü fakat her ilkbaharda Hitachi Deniz Parkı’nda çiçek açan 4,5 milyon çiçek, dünyanın en etkileyici çiçek görüntülerinden birisi. Ancak bu en iyi kısmı değil. Yakından bakarsanız, mavi nemophila alanlarının narin kırmızı haşhaşlarla kaplandığına tanık olabilirsiniz.

Different! ความแตกต่างที่กลมกลืน

Alex Sarawute (@alexkiseki)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ayrıca park, turistlerin arka planda insanlar olmadan çiçeklerin mükemmel bir Instagram karesini zorlaştırmasıyla çok popüler.

. 本來以為藍莓就是世界上最藍的植物了😂 原來地球上真的有植物是藍色的😳 這邊真的超級漂亮 不只藍色的花 公園裡其他顏色的花也通通都美哭😭 千里迢迢來回六小時跑來納豆王國茨城縣也毫無怨言☺️ . ブルーベリーは世の中に一番青い植物と思ったんだけど こんな色の植物本当にあるんだ 公園中の花全部泣きたいほど綺麗すきで、 往復で6時間かかっちゃっでも文句なしだ笑 . #japan#ibaraki#hitachiseasidepark#nemophila#blue#pretty#beautiful#flower#dslr#garden#colorful#sky#日本#茨城#国営ひたち海浜公園#ネモフィラ#ネモフィラの丘#きれい#綺麗#青い#空#天国#花#一眼レフ#蒂芬尼曹日本發展中🇯🇵

Tiffany Tsao in Japan🇯🇵 (@tiffanippon)’in paylaştığı bir gönderi ()

Japonya'da 4.5 Milyon'dan Fazla Mavi Çiçek Açan Bir Park

Ancak kalabağın olmadığı bir açıyla karşılaşırsanız, orada çekebileceğiniz fotoğraflar olağanüstü olur.

. Shout out love in the sea of Nemophila. 💠 . ネモフィラの海で💙を叫ぶ ?💠💠💠 (5/1,2) . ❷ ネモフィラ風呂。ドキドキ… 💓 ❸ @katie_rie ケイティーちゃんと一緒にお風呂🙈♨️ 混浴に緊張?気味なトロ😂😂 ❹ なんだかのぼせちゃったみたい… 🌀 ❺ アレ? ケイティーちゃんあがっちゃった?😯 ❻ もうちょっと入ってようかな… 😌 . いつまでも入ってないで追いかけろや〜💨😂😂 . ネモフィラpic引っ張ってます😛 トロのお迎え記念旅行でもあったのでたくさん撮ってしまいました😅 もうちょっとお付き合いくださいね💙 . コメントお返事遅れているのでコメントはお休みさせていただきますね🙇🏻‍♀️ ゆっくりですがお返事させていただきます。 いつも見てくださってありがとうございます💙 . #ネモフィラ 💠 #nemophila #ひたち海浜公園 #hitachiseasidepark #beautiful #ペピ友 #team_jp_flower #はなまっぷ #instagramjapan #photo_shorttrip #loves_nippon #babyblueeyes #lovers_nippon #wp_flower #japan_of_insta #tokyocameraclub #chihuahua  #cute #inutokyo #inulog #instadog #wooftoday  #east_dog_japan #chihuahualove_future  #todayswanko #ふわもこ部 #igersjp #치와와  #feature_my_chihuahua #7pets_1day

Emi&Toro🐶🐾 (@emiemiemix)’in paylaştığı bir gönderi ()

Devamını Oku
Advertisement

Çevre

Antarktika Buzulu Altında Aktif Volkanik Kaynak Keşfedildi

 

/

Antarktika Buzulu Altında Aktif Volkanik Kaynak Keşfedildi

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, Batı Antarktika’da bulunan Pine Island Buzulu’nun altında aktif bir volkanik kaynak keşfetti. Batı Antarktika Buz Levhası’nın (WAIS) büyük bir volkanik yarık sistemi üzerinde oturduğu zaten biliniyordu, ama yanardağı bulmak kolay olmamıştı.

Nature Communications’da bildirildiği gibi , araştırmacılar, sudaki kimyasal izler sayesinde başka bir yerden gelemeyen kaynağı bulabilmişlerdir.

Ekip ilk başta yeterli veriye sahip olup olmadıklarından endişe ediyordu ama helyum-3’ün varlığı inkar edilemezdi. Helyum-3 volkanizma için parmak izi olarak kullanılabilir nitelikte bir madde. Volkanik yarık, buzun kilometrelerce altında yer alıyor, bu yüzden kimyasal tespitler olmadan fark edilemezdi.

WAIS, Antarktika’daki en hızlı eriyen buzuldur ve volkanik bir sistemin varlığı, volkanik eritiş suyunun üretilmesinin temel sebebi olarak gösteriliyor.

“Antarktika buz tabakasının altındaki volkanların keşfi, buzun erimesi, denize doğru geçişinin gerçekleşmesi ve ılık okyanus sularından eriyerek eklenmesi için ek bir ısı kaynağı olduğu anlamına geliyor” diyor. East Anglia Üniversitesi’nden keşif baş bilimcisi ekledi. “Bunu Antarktika buz tabakasının dengesiz hale gelip gelmeyeceğini ve deniz seviyesinin daha da yükselip yükselemeyeceğini tahmin etme çabalarımıza dahil etmek önemli olacak.”

Erime artışının domino etkisine yol açabileceğinden endişe duyuyoruz. Buz tabakası incelendiğinde, manto üzerindeki basınç azalır ve daha fazla ısı kaçar. Bu, sonuç olarak, erime oranını açıkça artırır. Sistemin ne kadar süre kararlı kalacağı belli değil.

“Deniz seviyesinin yükselme hızını tahmin etmek, önümüzdeki 100 yıl boyunca bilimde anahtar rol oynayacaktır ve biz bunu yapıyoruz. Bu buzulları izliyor ve modelliyoruz,” dedi.

Devamını Oku

Çevre

Antarktika Dinozorların Varlığından Önce Yemyeşil miydi?

 

/

Antarktika Dinozorların Varlığından Önce Yemyeşil miydi?
Antartika'daki 280 milyon yıllık ağaç kütüğü köklerine hala bağlı. Foto: Erik Gulbranson

Antarktika bugün bilinen haliyle buzlarla kaplı ve bembeyaz bir kıta. Bu kıtanın üzerinde bir zamanlar palmiye ağaçları, eğrelti otları ve kozalakların olduğu subtropikal bir orman olduğu anlaşıldı.

Yalnızca günümüzden 50 milyon yıl kadar önce bugün donmuş halde bulunan kıta çok farklı bir görüntüye sahipti. Eğer geçmişe giderek Antarktika’yı keşfetme şansımız bulunsaydı, şu an gittiğimizden farklı olarak termal ve su geçirmez giysiler giymemize gerek kalmazdı. Çünkü kıta son derece hoş bir sıcaklığa sahipti.

Bir grup araştırmacı tarafından Antarktika’da Permas döneminin sonuna doğru Dinozorlardan önce büyüyen 13 ağacın fosilinin parçalarını buldu. Bulunan bu fosiller sayesinde kıtanın geçmişte neye benzediğine dair daha fazla bilgi edinildi.

Bulgular, Transantarctic Dağları’nı araştıran Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nden (UWM) kaşifler Erik Gulbranson ve John Isbell tarafından bulundu.

Bu keşif sayesinde artık buz olan kıtanın bir zamanlar gür ormanlarla kaplı olduğu ve hayat dolu olduğu anlaşıldı. Bu dönem büyük olasılıkla Güney Yarımküre’nin tamamına yayılmış olan Gondwana süper kıtasının bir parçası olduğu zamana denk geliyor.

Devamını Oku

Çevre

Japonya’da Meydana Gelen Tsunami İnanılmaz Bir Etki Yarattı

 

/

Japonya’da Meydana Gelen Tsunami İnanılmaz Bir Etki Yarattı

Yeni gerçekleştirilen araştırmalarla 2011’de meydana gelen Japonya depremi ve tsunami sonrası Pasifik Okyanusunda yaklaşık olarak 300 tür kıyı canlısı bulundu. Bazı organizmalar Japonya’dan ABD’ye giden dalgalarla 7 bin kilometreden fazla yolculuk yaptı.

Bu benzeri görülmemiş göç hadisesi, yaşanan doğal bir felaket sonrası meydana geldi. Denizde yüzen plastik atıklar ve diğer tüm pislikler deniz türleri tarafından sürüklenebilmek için kullanıldı.

Bu atıkları adeta bir sal gibi kullanan deniz canlıları daha önce görülmemiş bir şekilde Japonya kıyılarından Alaska, Hawaii, Kaliforniya ve diğer yerlerde dolaştılar. Smithsonian Çevre Araştırma Merkezi’nden araştırmacılardan Greg Ruiz, “Bu kıyı organizmalarının çoğunun denizde uzun süre hayatta kalabileceğini sanmıyordum” diyor. Geçmişte böyle bir şansı bulunmayan deniz canlıları tsunami, fırtına ve deniz kirliliği gibi olayların birleşimiyle hayatta kalmayı başarıyor.

Japonya’da Meydana Gelen Tsunami İnanılmaz Bir Etki Yarattı

John Chapman/Oregon State University

Japonya’daki Tsunami

Tsunami, 11 Mart 2011’de meydana gelen 9.0 büyüklüğünde bir depremden kaynaklanmıştı. Tsunamide dalga boyları 40.4 metreye kadar ulaştı. Bu durum sadece denizin karanın içlerine kadar ulaşmasına sebep olmadı. Aynı zamanda karadaki milyonlarca parçayı da denize süpürdü. Bilim adamları, o zamandan beri ABD kıyılarındaki bu nesnelere – sandıktan plastik kaplara kadar – yapışmış organizmaları keşfediyorlar. 2012 ile 2017 yılları arasında 16 filum ya da sınıflamadan toplamda 289 farklı tür keşfedildi.

Araştırma Science Mag dergisinde yayınlandı.

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın