Bizi Takip Edin

Bitkiler ve Hayvanlar

Köpek Sahipleri Hızla Yayılan Ölümcül Hastalığa Karşı Uyarılıyor

 

/

Köpek Sahipleri Hızla Yayılan Ölümcül Hastalığa Karşı Uyarılıyor

Gloucester’teki bir köpek sahibi, insanları ülkenin her tarafına yayılmış bir hastalık için yüksek ihtiyatla uyarıda bulunmaya ikna ediyor.

Jasmine Smith’in iki yaşındaki köpeği Boe şu anda ‘Alabama Çürüğü’ ile savaş veriyor.

Smith, sevgili köpeklerinin bir yürüyüş sırasında hastalığa yakalandığına inanıyor.

Boe şimdi akut böbrek yetmezliği çekiyor.

Smith bir Facebook gönderisinde şunları söylüyor: “Ne yazık ki köpeğim şu anda akut böbrek yetmezliği yaratan Alabama Çürüğü (Alabama Rot) için tedavi görüyor.

Lütfen dikkat edin ve Alabama Çürüğü’nün Dean Ormanı’nda olduğunu bilin.

Köpek Sahipleri Hızla Yayılan Ölümcül Hastalığa Karşı Uyarılıyor

(Kaynak: Vets4Pets)

“Köpeğinizin bu hastalığa yakalanması size pek mümkün gelmeyebilir ancak benim Boe’m yakalandı ve aynı şey sizin köpeğinize de olabilir.”

Bronzlaşma, Alabama Rot’unun ilk semptomudur ve böylelikle üç gün içinde böbrek yetmezliğine neden olur.

“O benim dünyam ve onu kaybetmekten korkuyorum”

Anderson Moores Veterinary Specialists’e göre, geçen ay Gloucestershire ve yakınındaki 80 km içinde dört Alabama Çürüğü vakası tespit edildi.

Genel olarak, hastalık Warwickshire, Monmouthshire, Dorset, Devon, Cheshire, Greater Manchester, Worcestershire ve şimdi Gloucestershire’a ulaşmış durumda.

Hastalık denizleri aşarak İrlanda’ya kadar yayılmış durumda.

Şimdiden geçtiğimiz yıllarda 1 yıl içinde kaybedilen sayıya yaklaşan değerde ölümler oldu. Bu yıl şimdiye kadar 15 köpek öldü, bu sayı 2016’da 19, 2015’te 21’di.

Köpek Sahipleri Hızla Yayılan Ölümcül Hastalığa Karşı Uyarılıyor

(Kaynak: Vets4Pets)

Vets4Pets sitesinde şöyle yazıyor : “Normalde görülen ilk bulgu, herhangi bir bilinen yaralanmadan kaynaklanmayan bir cilt yarasıdır. En yaygın olarak, bu yaralar dirsek veya dizin altında bulunur ve belirgin şişme, kırmızı bir yama gibi görünür.

“Yaklaşık iki ila yedi gün içinde, etkilenen köpekler, kusma, açık açlık ve olağandışı bir yorgunluk gibi belirtilerle ani böbrek yetmezliği bulguları geliştirirler.

“Deri döküntüleri bu hastalığın teşhisi için yeterli değildir ve diğer bazı hastalıklardan kaynaklanıyor olma ihtimali yüksektir, ancak Veteriner hekiminiz, altta yatan nedeni belirlemek için bir dizi test yapacaktır.”

Ekliyorlar: “CRGV (Alabama Rot) hastalığının nedeni hala bilinmiyor, köpeğinizin hastalığa yakalanmasını önlemenin bilinen bir yolu yok.”

Biz de bu haberi paylaşarak köpek sahiplerini bilgilendirmiş ve uyarmış olalım.

Devamını Oku
Advertisement

Bitkiler ve Hayvanlar

Gen Düzenlemesiyle Kelebeklerin Rengini Değiştirdiler

 

/

Gen Düzenlemesiyle Kelebeklerin Rengini Değiştirdiler

Bir kelebeğin kanatları üzerinde doğa tarafından muhteşem renkler ve desenler çizilmiştir. Bilim insanları doğanın bu oluşumunu yaratabilmek için gen dizilimleri üzerinde çalışma yürütüyor. Canlı ve renkli şekilde kelebeklerin kanatlarına desen üretebilmek adına çalışmalar yürüten bilim insanları bu sistemi kontrol edebilmeyi umuyor.

Kelebeklerin kanatlarında bulunan renkler gen takımları aracılığıyla yönetiliyor. Yeni geliştirilen Crispr-Cas gen düzenleme tekniği ile bir gen silinebilir ve nasıl bir sonuç ortaya çıkacağı kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Bilim insanları yaptıkları çalışmada kelebeğin kanatlarının görünümünü kontrol eden iki ana genin rollerinin neler olduğunu keşfetmek için Crispr-Cas gen düzenleme tekniğini kullanıyor.

Cornell Üniversitesi’nden Linlin Zhang ve Robert D. Reed önderliğindeki bir ekip, optix adlı bir genin kelebek kanatları üzerindeki renklerin ortaya çıkmasında dikkate değer bir rolü olduğunu keşfetti. Bu gen kelebek kanadı üzerindeki tüm rengi kontrol ediyor. Optix’in Körfez Fritillary’nin yumurtalarından silinmesi halinde çoğunlukla koyu kahverengi olan kelebekler, siyah ile gümüş gibi renklere sahip oluyorlar.  Bunun sebebi ise optix geninin bulunmaması halinde kelebeğin normal kestane rengi yerine siyah bir pigment olan melanin üretmesi. Biyologlar, optix’in kelebeğin kahverengi pigmentini aktive etmede rol oynadığından şüpheleniyorlardı. Ancak, siyah pigmentin optix yokluğunda ortaya çıkması onlarda şaşkınlık yarattı. Farklı bir tür olan Buke’da optix genin kapatılması halinde ise kelebekler kahverengi ve sarı renklerini kaybederek yanar döner bir mavi haline dönüştü.

Devamını Oku

Bitkiler ve Hayvanlar

Bilim İnsanları Dinozor Evriminin Kayıp Halkasını Buldu

 

/

Bilim İnsanları Dinozor Evriminin Kayıp Halkasını Buldu

Chilesaurus Diegosuarezi klasik sınıflandırmayı sonlandırarak kuş kalçalı olan dinozorlarla teropodlar arasında bulunan yakınlığı ortaya koyuyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Paul Barrett, Chilesaurus Diegosuarezi’nin iki dinozor grubunun arasında bulunan evrimsel boşluğu doldurduğunu söyledi. Chilesaurus Diegosuarezi dünyaya ilk kez tanıtıldığı 2015 yılında otçul bir dinozor olmasına rağmen Tyrannosaurus Rex ve Velociraptorlar gibi theropod türünden kabul edilmişti.

Dik bir duruşa sahip olan ve güçlü arka bacakları bulunan dinozorun küçük ön bacakları theropodu andırıyor. Dinozor aynı zamanda kuşa benzeyen bir kalça yapısına sahip ve düz dişleri bulunuyor. Diş yapısı otobur olduğunu gösteren dinozorun özellikleri onu kuş kalçalı dinozorlar olan Ornithischia türüne de benzer hale getiriyordu.

Araştırmacı Barrett, Chilesaurus Diegosuarezi’nin ilk başlarda Theropod türünün erken bir mensubu olduğunun düşünüldüğünü, ancak bitki yemek için geçirmiş olduğu bu evrimsel adaptasyonlar düşünüldüğünde bu duruma şüpheyle bakıldığını belirtti. Chilesaurus Diegosuarezi yaklaşık olarak 150 milyon yıl kadar önce yaşadı. Bu tarih Theropod’un otobur hale geldiği tarihten önceye denk düşüyor.

Cambridge bilim insanlarından Paul Barrett ve Matthew Baron tarafından Chilesaurus Diegosuarezi’nin yerinin anlaşılabilmesi adına 450 erken dönem dinozorun anatomik yapıları tek tek incelendi. İncelemeler sonucunda bilim insanları Chilesaurus Diegosuarezi’nin erken dönem otobur bir Theropod olmadığını, başka bir tür olan Ornithizchia’nın erken türü olduğunu ortaya koydular.

Devamını Oku

Bitkiler ve Hayvanlar

Kuzey Amerika’da Dinozorlar Çağından Kalma Bitki Bulundu

 

/

Kuzey Amerika’da Dinozorlar Çağından Kalma Bitki Bulundu

Kuzey Amerika’da neslinin tükendiğine inanılan dinozorlar çağından kalma, hâlâ yaşayan bir bitki keşfedildi.

Drexel Üniversitesi’ne bağlı Doğa Bilimleri Akademisi’nde Botanik küratörü olarak görev yapan, aynı zamanda Bilim ve Sanat Üniversitesi’nde de Profesör olan Richard McCourt, dinozorlar çağından kaldığı tespit edilen bir yosun türü olan canlı Lychnothamnus barbatus’a rastlamış olduklarını açıkladı.

Keşfi yapan ekip, “Lychnothamnus barbatus’un hala yaşıyor olduğunu tespit etmek ekolojik dengeye bir katkı sağlamayacak, ancak Kuzey Amerika’da bulunan alglerin nerden geldiğine dair fikrimizi değiştiren bu keşif, yeni keşifler için bizi heveslendirdi” şeklinde konuştu.

2012 ile 2016 yıllarında 14 farklı gölden alınan örneklerde Lychnothamnus barbatus’ın bölgede yaşamadığı görülüyordu. Bu keşiften önce Kretase dönemine ait olan fosiller Arjantin’de bulunmuştu. Bu yosunun yaşadığı dönemler T-Rex’lerin yaşadığı dönemlere denk geliyor.

Ekibin lideri McCourt, “Nesli tükenmekte olan bir şey bulduğumuzun farkındaydık, çünkü bulduğumuz bitki Kuzey Amerika’da bulunan diğer türlerden oldukça farklıydı” dedi. Topladıktan sonra ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını kaydeden McCourt, “Fakat yine de tam bir tespit için örneği DNA analizine gönderdik” diye konuştu.

Tıpkı Çitalar gibi Lychnothamnus barbatus’lar da Kuzey Amerika’da nadir görülüyorlar. Bu bitkilerin daha çok Avrupa ve Avusturalya’da yaşadığı biliniyor. Ekip bu yosunların muhtemelen gemilerle geldiğini ya da burada olduklarını ancak daha önce fark edilmemiş olduklarını belirtiyor.

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın