Bizi Takip Edin

Teknoloji

SpaceX, Herkese İnternet Erişimi Sağlama Planını Duyurdu

 

/

SpaceX, Herkese İnternet Erişimi Sağlama Planını Duyurdu

Dünya Çapında Ağ

Eğer bu haberi okuyabiliyorsanız dünya üzerinde internete erişimi olan 3.77 milyar insandan birisiniz demektir. Bu iyi bir sayı olsa da – aslında dünya nüfusunun yarısından fazlası – diğer 3 milyar insanın internete erişimi yok. Neyse ki, birkaç girişim ile dünyanın en uzak köşelerine internet getirmek için çalışmalar devam etmekte ve onlardan biri SpaceX isimli bir şirket tarafından hazırlanıyor.

Elon Musk, Kasım ayında, hızlı, küresel bir internet ağı oluşturma planının bir parçası olarak ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) bir başvuruda bulundu . Dün ABD’nin genişbant altyapısıyla ilgili Senato oturumunda SpaceX bu planını doğruladı.

Patricia Cooper , “SpaceX , internet hızı yetersiz yetersiz alanlara ve şu anda mevcut şebekeler tarafından gözlemlenmeyen alanlar da dahil olmak üzere ABD ve dünyadaki tüketicilere yüksek hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı geniş bant hizmeti sunmayı planlıyor” dedi.

SpaceX, 2014-2024 yılları arasında 4,425 uyduyu yörüngede gezerek ABD ve dünyanın geri kalanında internet hızını ve genel bağlantısını geliştirmeyi planlıyor. Uydular, şirketin Falcon 9 roketleri vasıtasıyla birden çok alanda uzaya taşınacak.

Temel İnsan Hakları

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz günlerde internet erişimini temel bir insan hakkı ilan etti ve SpaceX’in çabası, tüm dünyadaki vatandaşların bu hakkın tadını çıkarmaya yönelik çabalarında atılmış büyük bir adım oldu. Çünkü İnternet erişimi temel bir insan hakkı ilan edildi evet, ancak internet servisini çok uzak alanlara götürmek için gerekli çalışmaların maliyeti yüksek olabilir. Bu yüzden SpaceX yaptığı açıklama’da “Büyük ölçüde, kırsal alanlara ve ulaşımı zor alanlara yönelik mevcut hizmetteki fark, bu yerlere bağlantı sağlamak için gerekli olan ağır ve ön sermaye harcamalarının sonucudur” dedi.

SpaceX, Herkese İnternet Erişimi Sağlama Planını Duyurdu

(Kaynak: NASA Johnson/Photopin)

Bununla birlikte, Elon Musk’un şirketi gelişmiş internet hizmeti vasıtasıyla küresel bağlanabilirliğe doğru çalışan tek şirket değil tabi ki. Facebook devasa büyüklükte ve güneş enerjisiyle çalışan drone’ları kullanarak dünyanın en uzak köşelerine internet götürmek için çalışıyor, AT & T isimli şirket mevcut güç hatları üzerinden wi-fi hizmeti sunmak istiyor ve bu girişimlerinde New York, Kanada başta olmak üzere bazı yerleşim yerlerinde hükümetin desteğini de görüyorlar.

SpaceX, bu internet ağının kurulmasında büyük rol oynamak istiyor. Cooper, “SpaceX, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyada yüksek hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı genişbant internet bağlantısına erişimi genişletme çözümünün bir parçası olmayı dört gözle bekliyor” dedi. SpaceX tarafından önerilen uydu, daha fazla kişiye daha hızlı ve daha sağlam bir web erişimi sağlayacak. Bu yüzden önlerindeki tek engel hükümetlerin bu çalışmanın ilerlemesine izin verip vermeyecekleri.

Devamını Oku
Advertisement

Teknoloji

Ünlü Robot Sophia’nın Artık Bedeni Var

 

/

Ünlü Robot Sophia'nın Artık Bedeni Var

Sophia Artık Yürüyebilecek

Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından söz ettiren insansı robot Sophia, bugüne kadar sadece kafadan ibaret şekilde hayatına devam ediyordu. Robotun geliştiricileri, uzun süredir yaptıkları geliştirmenin ardından bugünden itibaren Sophia’ya beden yapmayı başardılar.

Hong Konglu araştırmacılar tarafından geliştirilen ve insansı özellikleriyle internet aleminin gündemine oturan Sophia, Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından çokça söz ettirmiş ve dünyanın pek çok noktasına ziyaretler gerçekleştirmişti. Yakın zaman önce Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı da alan Sophia için bugün önemli bir geliştirme yapıldı.

Robotun geliştiricisi Hanson RoboticsLas Vegas Üniversitesindeki uzmanlarla birlikte yaptığı ummalı çalışmaların ardından Sophia’ya beden yapmayı başardılar. Daha önce olduğu gibi yine insansı özellikleri bulunan yeni bedenin göğsünde bulunan üç boyutlu algılayıcıların, Sophia’ya yeni hareket imkanları sağladığı ve beyninde bulunan işlemcinin hareketleri kontrol edebildiği açıklandı. Robot üzerindeki geliştirmelerin Hanson Robotics ve Las Vegas Üniversitesi ortaklığıyla devam ettiği aktarılırken, yakın zaman sonra Sophia’nın bedeninin tamamen insansı olacağı da açıklananlar arasında kendisine yer buldu.

Devamını Oku

Teknoloji

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

 

/

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

Pokemon Go’nun yaratıcı şirketi Niantic tarafından Harry Potter evreninin yaratılacağı duyuruldu. Açıklamada oyuncuların bu oyundan neler beklemesi gerektiği ve oyunun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair fazla açıklama bulunmuyor.

Cep telefonları ve arttırılmış gerçeklik dünyasına geçtiğimiz yıl popüler bir oyun kazandıran Niantic tarafından Harry Potter evreninin oluşturulacağı duyuruldu. Oyunun ismi Harry Potter: Wizards Unite olarak belirlendi.

Niantic tarafından yapılan açıklamada, oyuncuların efsanevi canavarları keşfedeceği ve savaşmak için büyüleri öğrenmeleri gerektiği, gerçek dünyadaki mahallelere ve şehirleri keşfedeceği ve diğer oyuncularla gizlice düşmanları alt edebilmek için takımlar oluşturacakları bir oyun hazırlandığı kaydedildi.

Oyunun hazırlıkları için çekimler hala devam ediyor. Oyunun logosunu içeren bir görüntü yayınlandı. Yapılan açıklamada, Harry Potter: Wizards Unite tüm yeni teknoloji ve oyun mekaniğine öncülük eden cihazlarda oynanacak” denildi.

Şirket tarafından geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Pokemon Go, gerçek dünyada oynanabilen bir AR oyunu olarak damga vurmuştu. Fırtına gibi esen oyun cep telefonlarından oynanmış ve sanal gerçekliğe giren oyuncular şehirlerindeki çeşitli mekanlarda pokemon avına çıkmıştı. Pokemon 45 milyon oyuncuya ulaştı ve 1.2 milyon doların üzerinde satış rakamı elde etti.

Kaynak: https://futurism.com/harry-potter-life-augmented-reality/

Devamını Oku

Teknoloji

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

 

/

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

Sinir ağları uygulamalarıyla bilgisayarlar son yıllarda bir dilden diğerine çok daha kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor. Bununla beraber bu yapay zeka sistemlerinin dilleri öğrenebilmesi için insanlar tarafından çevrilen çok miktarda içeriğe ihtiyaç duyuyor. Araştırmalar yeni geliştirilen iki sistemin paralel metinlere dayanmadan bir sistem oluşturmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Bask Ülkesi (UPV) Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Mikel Artetxe bu sistemlerden birisini oluşturdu. Oluşturulan sistem iki dili birbiriyle kıyaslıyor ve verilen çeşitli kitaplar aracılığıyla bunu yapıyor. Özellikle zor diller olan Çince ve Arapça gibi metinlerde bu sistemin öğrenme hızı insanların çok üzerinde.

Tipik bir yapay zekanın öğrenme sürecinde AI gözlem altında tutulur. Girilen herhangi bir probleme ilişkin yapay zeka doğru cevabı verdiğinde bir insan bunun doğru olup olmadığını söyler ve gerekli olması halinde AI’nin faaliyeti değiştirilir. Yeni geliştirilen sistemde bundan farklı bir uygulama söz konusu.

Bunun yerine AI sözcükleri farklı dillerde benzer şekilde bağlanma biçimlerini tespit ediyor. Örneğin masa ve sandalye sözcükleri sıklıkla birlikte kullanılan sözcüklerdir. AI bu bağlantıları her bir dil için haritalandırıyor ve karşılaştırıyor. Hangi terimin birbiriyle ilişkili olduğuna dair bu sayede fikir ediniyor. Bu süreç bir insan tarafından denetlenmiyor.

Kaynak: https://futurism.com/researchers-created-ai-system-teaches-itself-new-languages/

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın