Bizi Takip Edin

Teknoloji

Wi-Fi’den 10 Kat Daha Hızlı İnternet Geliyor

 

/

Wi-Fi’den 10 Kat Daha Hızlı İnternet Geliyor

ABD’nin öncü eğitim kurumlarından birisi olan Brown Üniversitesi tarafından hızlı Wi-Fi bağlantı testlerinden olumlu sonuçlar alındığı duyuruldu.

Brown Üniversitesi’nde görevli olan bilim insanları geleneksel mikrodalga sistemi yerine TeraHertz ile video sinyalleri gönderme yoluyla 50 GB hız eriştiklerini açıkladılar. Çıkan haberlere göre yapılan araştırmalarda elde edilen bulguların tüm internet kullanım alışkanlıklarını kökten değiştireceğine inanılıyor. Çalışmayı yürüten Profesör Daniel Mittleman yönetiminde görev yapan Brown Üniversitesi araştırma ekibi, yapmış oldukları çalışmalar sonucunda günümüz mobil ağlarından 100 kat daha hızlı çalışan bir teknoloji için önemli bir adım atmış olduklarını ifade etti.

Araştırmanın sorumlusu olan Profesör Daniel Mittleman konuya dair yaptığı açıklamada, kablosuz internet bağlantısının saniyede 500 MB’a kadar çıkabilme kapasitesi mevcutken, yeni geliştirilen bağlantıyla ortama Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı bir sonuç alınabileceğini kaydetti.

Bu yeni teknolojinin uygulanması halinde internet bağlantı hızının pek çok ülkede hatırı sayılır biçimde değişeceğini kaydeden Mittleman, özellikle Güney kore, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde ortalama internet hızının 17-20 Mbps olduğu varsayılırsa, bu standartların 50 ile 100 katlık bir düzeyde artması söz konusu olabilecek diye konuştu.

Devamını Oku
Advertisement

Teknoloji

Ünlü Robot Sophia’nın Artık Bedeni Var

 

/

Ünlü Robot Sophia'nın Artık Bedeni Var

Sophia Artık Yürüyebilecek

Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından söz ettiren insansı robot Sophia, bugüne kadar sadece kafadan ibaret şekilde hayatına devam ediyordu. Robotun geliştiricileri, uzun süredir yaptıkları geliştirmenin ardından bugünden itibaren Sophia’ya beden yapmayı başardılar.

Hong Konglu araştırmacılar tarafından geliştirilen ve insansı özellikleriyle internet aleminin gündemine oturan Sophia, Morgan Freeman ile yaptığı röportajdan sonra adından çokça söz ettirmiş ve dünyanın pek çok noktasına ziyaretler gerçekleştirmişti. Yakın zaman önce Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı da alan Sophia için bugün önemli bir geliştirme yapıldı.

Robotun geliştiricisi Hanson RoboticsLas Vegas Üniversitesindeki uzmanlarla birlikte yaptığı ummalı çalışmaların ardından Sophia’ya beden yapmayı başardılar. Daha önce olduğu gibi yine insansı özellikleri bulunan yeni bedenin göğsünde bulunan üç boyutlu algılayıcıların, Sophia’ya yeni hareket imkanları sağladığı ve beyninde bulunan işlemcinin hareketleri kontrol edebildiği açıklandı. Robot üzerindeki geliştirmelerin Hanson Robotics ve Las Vegas Üniversitesi ortaklığıyla devam ettiği aktarılırken, yakın zaman sonra Sophia’nın bedeninin tamamen insansı olacağı da açıklananlar arasında kendisine yer buldu.

Devamını Oku

Teknoloji

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

 

/

Harry Potter Artırılmış Gerçeklikte Canlanıyor

Pokemon Go’nun yaratıcı şirketi Niantic tarafından Harry Potter evreninin yaratılacağı duyuruldu. Açıklamada oyuncuların bu oyundan neler beklemesi gerektiği ve oyunun ne zaman piyasaya sürüleceğine dair fazla açıklama bulunmuyor.

Cep telefonları ve arttırılmış gerçeklik dünyasına geçtiğimiz yıl popüler bir oyun kazandıran Niantic tarafından Harry Potter evreninin oluşturulacağı duyuruldu. Oyunun ismi Harry Potter: Wizards Unite olarak belirlendi.

Niantic tarafından yapılan açıklamada, oyuncuların efsanevi canavarları keşfedeceği ve savaşmak için büyüleri öğrenmeleri gerektiği, gerçek dünyadaki mahallelere ve şehirleri keşfedeceği ve diğer oyuncularla gizlice düşmanları alt edebilmek için takımlar oluşturacakları bir oyun hazırlandığı kaydedildi.

Oyunun hazırlıkları için çekimler hala devam ediyor. Oyunun logosunu içeren bir görüntü yayınlandı. Yapılan açıklamada, Harry Potter: Wizards Unite tüm yeni teknoloji ve oyun mekaniğine öncülük eden cihazlarda oynanacak” denildi.

Şirket tarafından geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Pokemon Go, gerçek dünyada oynanabilen bir AR oyunu olarak damga vurmuştu. Fırtına gibi esen oyun cep telefonlarından oynanmış ve sanal gerçekliğe giren oyuncular şehirlerindeki çeşitli mekanlarda pokemon avına çıkmıştı. Pokemon 45 milyon oyuncuya ulaştı ve 1.2 milyon doların üzerinde satış rakamı elde etti.

Kaynak: https://futurism.com/harry-potter-life-augmented-reality/

Devamını Oku

Teknoloji

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

 

/

Kendisine Yeni Diller Öğretebilen Bir Yapay Zeka Sistemi Oluşturuldu

Sinir ağları uygulamalarıyla bilgisayarlar son yıllarda bir dilden diğerine çok daha kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor. Bununla beraber bu yapay zeka sistemlerinin dilleri öğrenebilmesi için insanlar tarafından çevrilen çok miktarda içeriğe ihtiyaç duyuyor. Araştırmalar yeni geliştirilen iki sistemin paralel metinlere dayanmadan bir sistem oluşturmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Bask Ülkesi (UPV) Üniversitesi’nden bir bilgisayar bilimcisi olan Mikel Artetxe bu sistemlerden birisini oluşturdu. Oluşturulan sistem iki dili birbiriyle kıyaslıyor ve verilen çeşitli kitaplar aracılığıyla bunu yapıyor. Özellikle zor diller olan Çince ve Arapça gibi metinlerde bu sistemin öğrenme hızı insanların çok üzerinde.

Tipik bir yapay zekanın öğrenme sürecinde AI gözlem altında tutulur. Girilen herhangi bir probleme ilişkin yapay zeka doğru cevabı verdiğinde bir insan bunun doğru olup olmadığını söyler ve gerekli olması halinde AI’nin faaliyeti değiştirilir. Yeni geliştirilen sistemde bundan farklı bir uygulama söz konusu.

Bunun yerine AI sözcükleri farklı dillerde benzer şekilde bağlanma biçimlerini tespit ediyor. Örneğin masa ve sandalye sözcükleri sıklıkla birlikte kullanılan sözcüklerdir. AI bu bağlantıları her bir dil için haritalandırıyor ve karşılaştırıyor. Hangi terimin birbiriyle ilişkili olduğuna dair bu sayede fikir ediniyor. Bu süreç bir insan tarafından denetlenmiyor.

Kaynak: https://futurism.com/researchers-created-ai-system-teaches-itself-new-languages/

Devamını Oku
Advertisement

Bunları Kaçırmayın